O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

ARHIVA Problema PC (blocare si blue screen) - [Nerezolvat]

Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
Joined
May 22, 2011
Messages
2,058
Reaction score
1
Location
LaLeagane
Am sesizat de o perioada doua probleme la PC:

1. Brusc, fara nici un motiv, ecranul se face negru, PC-ul nu mai raspunde la nici o comanda si se aude un barait in boxe. Singura solutie in acel moment e sa-l opresc fortat, de la buton.
2. Uneori, la oprirea PC-ului (cu "shut down"), imi da celebrul "blue screen" si se restarteaza...


Am gasit si un trecut, aici pe forum, rezolvari si la alte probleme si sper sa gasesc o rezolvare si de aceasta data. Sunt convins ca rezolvarea "reinstaleaza windows" o sa rezolve, dar nu prea am timp de asta acum, am un program incarcat, abia am reusit sa postez aici. Vreau sa mentionez si ca PC-ul este nou (facut de aproape un an, procesor i5 etc.), merge impecabil si nu am avut probleme de incompatibilitate.


Multumesc anticipat!
 

Bonanno

hall of fame
Joined
May 2, 2010
Messages
6,120
Reaction score
261
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

E foarte probabil sa ai o problema cu memoria RAM, trebuie testata sau schimbata cu alta sa vezi daca se comporta la fel sau nu.
 

dsKed cristy iZ

leganar
Joined
Nov 24, 2014
Messages
830
Reaction score
20
Age
30
Location
Funa***i
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

1.Mentioneaza dupa cat timp de la aprindere se comporta asa.Cate aplicatii aveai deschise?
2.Posteaza codul erorii BSOD

Zici ca reinstalarea windows-ului va rezolva problemele, dar formularea ta indica mai mult o problema de hardware.
 
Joined
May 22, 2011
Messages
2,058
Reaction score
1
Location
LaLeagane
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

E foarte probabil sa ai o problema cu memoria RAM, trebuie testata sau schimbata cu alta sa vezi daca se comporta la fel sau nu.

Este vorba de 8 GB RAM, respectiv 2 placute a cate 4 GB. Intr-adevar, nu sunt de la acelasi producator, dar sunt pe aceeasi frecventa. Eu stiam ca nu conteaza nici frecventa, doar ca sistemul va rula cu frecventa placutei cu frecventa mai joasa, nu? In plus, nu am cum sa testez pentru ca nu e o problema frecventa... poate dura si saptamani si sa nu se intample nimic.

1.Mentioneaza dupa cat timp de la aprindere se comporta asa.Cate aplicatii aveai deschise?
2.Posteaza codul erorii BSOD

Zici ca reinstalarea windows-ului va rezolva problemele, dar formularea ta indica mai mult o problema de hardware.

1. Nu e nici o regula. Mi s-a intamplat doar de vreo 2-3 ori. Ultima oara a fost ieri, iar cea de dinainte.... nici nu mai stiu, acum 2-3 saptamani, cred.
2. Nu am cum, nu apuc.... apas "Shut down", apoi apare eroarea care dureaza vreo 3-4 secunde, apoi se reseteaza. Chestia cu blue screen mi s-a intamplat doar a doua oara.



Am dat o curatare de virusi (a gasit vreo 2) si o curatare la boot-are, si acolo s-a gasit ceva, dar s-au putut remedia. Credeti ca s-ar putea sa se fi rezolvat? Asta sa fi fost cauza?
 
Last edited:

dsKed cristy iZ

leganar
Joined
Nov 24, 2014
Messages
830
Reaction score
20
Age
30
Location
Funa***i
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

Eroare o gasesti in Event Viewer > click dreapta pe My Computer>Manage>Event Viewer
 
Joined
May 22, 2011
Messages
2,058
Reaction score
1
Location
LaLeagane
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

Eroare o gasesti in Event Viewer > click dreapta pe My Computer>Manage>Event Viewer

Nu imi dau seama care e. E de rau ca sunt asa multe? :)

view.jpg
 

dsKed cristy iZ

leganar
Joined
Nov 24, 2014
Messages
830
Reaction score
20
Age
30
Location
Funa***i
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

Ce ai pus acolo nu prea ma ajuta.
Asa trebuie sa arate.Verifica fiecare ERROR (cele critice primele)
Asa trebuie sa arate daca ai 8/10:
 
Joined
May 22, 2011
Messages
2,058
Reaction score
1
Location
LaLeagane
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

Critical 06-Dec-15 8:23:06 PM Kernel-Power 41 (63)

-EventData

<tbody>
</tbody>
BugcheckCode80

<tbody>
</tbody>
BugcheckParameter10xfffff900c422b310

<tbody>
</tbody>
BugcheckParameter20x0

<tbody>
</tbody>
BugcheckParameter30xfffff960002ec69d

<tbody>
</tbody>
BugcheckParameter40x0

<tbody>
</tbody>
SleepInProgressfalse

<tbody>
</tbody>
PowerButtonTimestamp0

<tbody>
</tbody>



Asta e ultima eroare, din 6 decembrie. Informatiile astea le doresti?
 

dsKed cristy iZ

leganar
Joined
Nov 24, 2014
Messages
830
Reaction score
20
Age
30
Location
Funa***i
Re: Problema PC (blocare si blue screen)

De la deloc spre foarte deloc :) Glumesc, dar tot nu ma ajuta.
Daca ne intalnim vreodata ON pe steam, te ajut acolo, ca aici nu o scoatem la capat :))
 
Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top