O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

REZOLVATA Problema panou de comanda Intel

Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
Joined
May 8, 2016
Messages
83
Reaction score
9
Age
24
Location
Buzău
Salutare,

Am si eu un laptop la care i-am reinstalat Windows-ul si nu mai pot scapa de barile negre din CS:GO, pentru ca desii am instalat ultima versiune de driver la placa video integrata de la Intel, nu-mi mai apare panoul "Graphics Properties" cand dau click dreapta pe ecran, deci nu mai pot sa dau "Scalare pe tot ecranul"... Am instalat si panoul celor de la Intel din Microsoft Store, dar cand intru in el la "Afisaj", acolo la "Scalare" nu-mi da variante de ales cand apas pe rubrica care-i corespunde...

Oare cum pot face sa-mi apara panoul "Graphics Properties" din nou cand dau click dreapta pe ecran sau cum pot sa setez din alta parte pe "Scalare pe tot ecranul"?
 
Solution
Dea, deci driverul ala nou nici nu cred ca vine cu o obtiune de click dreapta, iar in driverul ala nou iti vine din cauza ca windows vede ca ai una din generațiile mai noi de intel
Chestii care le-as incerca:
- sa-mi setez o rezoluție mai mică in Windows sa vad daca imi apare obtiunea de stretch
- sau mai drastic din cauză ca sunt genul de persoana care urăște update-urile si etc, sa caut o versiune mai veche si s-o instalez pe aia

Tibster

hall of fame
Joined
Jun 5, 2011
Messages
3,661
Reaction score
418
Age
30
Location
Bucuresti
Salutare,

Poti sa ne oferi te rog un printscreen aratand problema cu pricina? In mare parte fix-ul este destul de usor, insa sa nu ofer o solutie outdated.
 
Joined
May 8, 2016
Messages
83
Reaction score
9
Age
24
Location
Buzău
Salutare,

Poti sa ne oferi te rog un printscreen aratand problema cu pricina? In mare parte fix-ul este destul de usor, insa sa nu ofer o solutie outdated.
Deci dupa reinstalarea Windows-ului nu-mi mai apare "Intel Grapghics Settings" cand dau click dreapta pe ecran
fflNJJ0.png

Am descarcat Panoul de comanda Intel de pe Microsoft Store, dar cand intru la Afisaj, acolo la Scalare nu-mi ofera si optiunea de Scalare pe tot ecranul si fara aceasta optiune nu ma pot juca CS:GO Stretch 4:3
eF2kgeL.png


Am incercat sa dau actualizare la driver din Manager dispozitive, desii aveam ultima versiune de driver instalata, am incercat si faza aia cu fisierele alea 2 din regedit, dar degeaba...
 

Kiwi

hall of fame
Joined
Mar 19, 2021
Messages
1,009
Reaction score
1,072
Location
Apartments, Mirage
Website
discord.gg
Dea, deci driverul ala nou nici nu cred ca vine cu o obtiune de click dreapta, iar in driverul ala nou iti vine din cauza ca windows vede ca ai una din generațiile mai noi de intel
Chestii care le-as incerca:
- sa-mi setez o rezoluție mai mică in Windows sa vad daca imi apare obtiunea de stretch
- sau mai drastic din cauză ca sunt genul de persoana care urăște update-urile si etc, sa caut o versiune mai veche si s-o instalez pe aia
 
Solution

Tibster

hall of fame
Joined
Jun 5, 2011
Messages
3,661
Reaction score
418
Age
30
Location
Bucuresti
Hm, nu stiam ca au schimbat atat de mult panoul. Ce e drept nu am mai folosit un laptop de cel putin 6 ani. Incearca ce ti-a sugerit colegu' mai sus, daca nu ai niciun rezultat incercam si alt trick ^_^
 
Joined
May 8, 2016
Messages
83
Reaction score
9
Age
24
Location
Buzău
Hm, nu stiam ca au schimbat atat de mult panoul. Ce e drept nu am mai folosit un laptop de cel putin 6 ani. Incearca ce ti-a sugerit colegu' mai sus, daca nu ai niciun rezultat incercam si alt trick ^_^
Nu e numai la laptop-uri, e de la cei de la Intel care au refacut driverele pt procesoarele de la a 6-a generatie incoace, le-au transformat din formatul DC in DCH, iar noile drivere DCH nu mai au panoul de control pt click dreapta pe ecran, ci trebuie sa instalezi amarata aia de aplicatie din Microsoft Store.
Dea, deci driverul ala nou nici nu cred ca vine cu o obtiune de click dreapta, iar in driverul ala nou iti vine din cauza ca windows vede ca ai una din generațiile mai noi de intel
Chestii care le-as incerca:
- sa-mi setez o rezoluție mai mică in Windows sa vad daca imi apare obtiunea de stretch
- sau mai drastic din cauză ca sunt genul de persoana care urăște update-urile si etc, sa caut o versiune mai veche si s-o instalez pe aia
O functionat varianta cu rezolutia, dupa ce am scazut rezolutia de la cea recomandata la urmatoarea 16:9, mi-au aparut acolo la "Scala" inca 3 optiuni, dar cu totul diferite de ce stiam eu si am ales varianta "Extins", asta cred ca e fosta "Scalare pe tot ecranul".

Mersii mult amandurora! 👍
 
Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top