O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

REZOLVATA Problema FPS CS 1.6

Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
Joined
Oct 26, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Location
Rumenia
Salutare, am o problema cu FPS-urile la CS 1.6, am RTX 3060, Ryzen 5 3600, 16GB RAM 3200MHz. In joc am 500 de frame-uri maxim intr-un colt fara niciun player pe harta. N-am inteles de ce, si daca pun de ex. 800x600 rezolutie (cea mai slaba) si setari cele mai slabe, primesc si mai putine FPS-uri... Joc la 1080p, am si vazut cineva pe un server care a prins 3000 FPS-uri cu un GTX 1050 =P. In alte jocuri nu am nici o problema, decat in CS 1.6. Stie cineva ce sa fac?

(CS-ul e de pe Steam)
 

kidd0x

banned
Joined
May 3, 2018
Messages
399
Reaction score
282
Age
20
Location
Constangeles
La 3k fps iti da jocul crash.. joaca le opengl, problema cred ca e de la versiunea de directx, instaleaza ultima vers si verifica sa ai .net freworkurile la ultimele updateuri
 
Joined
Apr 29, 2011
Messages
18
Reaction score
3
Age
30
Location
Brasov
Website
www.centerweb.ro
Windows 10, 11, vista?
Aveam aceasi problema cand erau necesare update-uri. (de obicei pe baza de video, frame)
Verifica game DVR
Revino la fisierele initiale din setarile STEAM ale jocului

Tin sa cred ca problema este de la Placa Video si rezolutia actuala pe care o folosesti.
 
Joined
Oct 26, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Location
Rumenia
Windows 10, 11, vista?
Aveam aceasi problema cand erau necesare update-uri. (de obicei pe baza de video, frame)
Verifica game DVR
Revino la fisierele initiale din setarile STEAM ale jocului
Game DVR, Game bar, sunt dezactivate.
Windows 10, am dat reinstall la tot jocul si tot asa este.

Tin sa cred ca problema este de la Placa Video si rezolutia actuala pe care o folosesti.
Jocul foloseste placa video doar 10%, la 4K rezolutie pe DSR nu face nici-o diferenta la FPS.
Jocul foloseste doar CORE 0 de la procesor, probabil deoarece jocul este vechi si nu este optimizat pentru sisteme mai noi.
 

Tibster

hall of fame
Joined
Jun 5, 2011
Messages
3,661
Reaction score
418
Age
30
Location
Bucuresti
Daca totusi ai incercat ce era de incercat, incercam si altfel. Ma gandesc ca Windows-ul iti este pe SSD, ia incearca sa pui si CS-ul tot acolo. Eu problema asta o aveam la csgo, insa dupa ce i-am schimbat locatia nu a mai dat rateuri 🤔
 
Joined
Oct 26, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Location
Rumenia
Daca totusi ai incercat ce era de incercat, incercam si altfel. Ma gandesc ca Windows-ul iti este pe SSD, ia incearca sa pui si CS-ul tot acolo. Eu problema asta o aveam la csgo, insa dupa ce i-am schimbat locatia nu a mai dat rateuri 🤔
Am incercat si asta deja, acum il am pe SSD, dar nici-o diferenta sincer.
 

Tibster

hall of fame
Joined
Jun 5, 2011
Messages
3,661
Reaction score
418
Age
30
Location
Bucuresti
Hmm, in conflict nu cred ca intra cu procesorul, ci nu cred ca ii convine placa video, fiind foarte nouă, iar jocul foarte vechi. Setarile de performanță ma gândesc ca sunt si alea facute, corect?
Vsync off, gsync on (daca exista) rtx off doar pentru 1.6, s.a.m.d 🤔
 

kidd0x

banned
Joined
May 3, 2018
Messages
399
Reaction score
282
Age
20
Location
Constangeles
1.6 suporta doar vsync
Nu ai setarile bine facute la gpu, foloseste nvidia control panel (right click pe desktop si apare acolo), oricum nu are tb cu cat de noua e placa, eu aveam 3080ti si ma jucam jocuri din '90 fara probleme, intra in run>msconfig>boot>advanced boot>si selecteaza aia cu procesor cores sau cum se numea si pune la jumate, dupa da rr la pc si vezi iar
 

Tibster

hall of fame
Joined
Jun 5, 2011
Messages
3,661
Reaction score
418
Age
30
Location
Bucuresti
1.6 suporta doar vsync
Nu ai setarile bine facute la gpu, foloseste nvidia control panel (right click pe desktop si apare acolo), oricum nu are tb cu cat de noua e placa, eu aveam 3080ti si ma jucam jocuri din '90 fara probleme, intra in run>msconfig>boot>advanced boot>si selecteaza aia cu procesor cores sau cum se numea si pune la jumate, dupa da rr la pc si vezi iar
Cu tot respectul, ar trebui putina documentare inainte de a comenta.
1635454114704.png

Este destul de evident ca orice tehnologie noua va intra in conflict cu una veche de peste 20 de ani, mai ales ca nici nu foloseste DirectX, CS1.6.
Cu orice altceva sunt de acord, nu ma gandisem la solutia cu procesoarele.

PS: In caz ca ai ceva de lamurit, te rog sa imi dai un PM sa nu stricam thread-ul omului.
 

kidd0x

banned
Joined
May 3, 2018
Messages
399
Reaction score
282
Age
20
Location
Constangeles
Mareste-ti loadul la cori, pune-i pe toti la lucru <<sau juma' din ei, dar cand vrei sa te joci opreste celelalte programe ce ruleaza in background>>.
Astept un reply daca a functionat
 
Joined
Oct 26, 2021
Messages
6
Reaction score
0
Location
Rumenia
Cu tot respectul, ar trebui putina documentare inainte de a comenta.
View attachment 46356
Este destul de evident ca orice tehnologie noua va intra in conflict cu una veche de peste 20 de ani, mai ales ca nici nu foloseste DirectX, CS1.6.
Cu orice altceva sunt de acord, nu ma gandisem la solutia cu procesoarele.

PS: In caz ca ai ceva de lamurit, te rog sa imi dai un PM sa nu stricam thread-ul omului.
setari nvcp.png


1.6 suporta doar vsync
Nu ai setarile bine facute la gpu, foloseste nvidia control panel (right click pe desktop si apare acolo), oricum nu are tb cu cat de noua e placa, eu aveam 3080ti si ma jucam jocuri din '90 fara probleme, intra in run>msconfig>boot>advanced boot>si selecteaza aia cu procesor cores sau cum se numea si pune la jumate, dupa da rr la pc si vezi iar
Asta cu procesor cores, am incercat-o deja (nu a mers). Am incercat sa-l pun la jumate dar imi limitez numarul de nuclee. Din cate stiu, CS-ul (1.6) e single threaded (merge doar pe un core).
 
Joined
Nov 21, 2021
Messages
65
Reaction score
44
Location
Haarlem, Netherlands
Singura relevanță pe care o are un nr mare de fps-uri e dacă ai monitoare cu 144, 240, 360hz. Te sfătuiesc să joci cu FPS-urile în funcție de câți HZ ai la monitor. Jocul e vechi și nu e făcut pentru un număr atât de mare FPS-uri.

Totuși, încearcă și comenzile:
fps_max "0"
fps_override "1"
 
Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top