O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

REZOLVATA Problema blue screen

Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
Joined
May 11, 2021
Messages
41
Reaction score
6
Location
Madrid
Buna ziua ,
As dori putin ajutor inainte de al duce la cineva.
Am cam 4-5 luni in care imi apar n blue screen-uri. Doar navigand ,jucand cs sau jucand LOL.

Componenta PC ului:
Procesor Intel I7 , generatia 9 3.00 ghz
Ram : 8 GB (spatiu pt mai mult )
Placa video: nvidia geforce 2 gb

Urmarind erorile , ele apar de la:
- Kernel power
- DCOM
- VSS

etc

NU ii mai fac fata. Daca este cineva aici si ma poate ajuta cu ceva informatii. Si pot da mai multe informatii , in functie de ce mi se cere.

Multumesc
 
Solution
Va multumesc pentru raspunsuri. Tot ce mi ati spus mai sus am folosit. Problema a fost in:
- Nu ajungea suficienta energie la placa de baza etc (alimentarea avea foarte putini W in relatie cu piesele pe care le am)
- RAM insuficient pentru procesorul pe care il am
- Placa Video foarte slaba

Am schimbat Ramii , alimentarea si placa video. De moment am rezolvat cu Black screen.
Joined
May 30, 2020
Messages
117
Reaction score
46
Age
23
Location
In da studio DnD
Buna ziua ,
As dori putin ajutor inainte de al duce la cineva.
Am cam 4-5 luni in care imi apar n blue screen-uri. Doar navigand ,jucand cs sau jucand LOL.

Componenta PC ului:
Procesor Intel I7 , generatia 9 3.00 ghz
Ram : 8 GB (spatiu pt mai mult )
Placa video: nvidia geforce 2 gb

Urmarind erorile , ele apar de la:
- Kernel power
- DCOM
- VSS

etc

NU ii mai fac fata. Daca este cineva aici si ma poate ajuta cu ceva informatii. Si pot da mai multe informatii , in functie de ce mi se cere.

Multumesc

Salut!
Câteva chestii pe care le poți încerca, ar fi astea:
1. Update la Windows, dacă ai cum.
2. Dezactivează fast startup-ul Windows-ului:
- Scrie "Power set" în bara de căutare din Start Menu, și dă-i pe "Choose a power plan".
- Dă-i pe, "Choose what the power buttons do", urmat de "Change settings that are currently unavailable".
- Debifează "Turn on fast start-up" și dă-i "Save changes".
3. Mută placa video și RAM-ii pe sloturi diferite. Daca e PC-ul făcut de tine, merită încercat. Dacă e asamblat de ceva firma, riști garanția.
4. Încearcă CHKDSK sau SFC
CHKDSK
- Deschide CMD cu drepturi de admin
- Scrie "chkdsk /r" și dă-i Enter
Dacă nu îți găsește erori, poți încerca SFC
- Deschide CMD cu drepturi de admin
- Scrie "DISM /online /cleanup-image /restorehealth"
- După ce se termină de încărcat, scrie "sfc /scannow"
Dacă nici asta nu merge, tot ce rămâne este să încerci altă sursă. Sau să îți testezi sursa pe un alt PC, sa vezi daca funcționează în parametrii optimi. Sunt șanse să aibă probleme. Descarcă OCCT să afli mai multe informații despre sursă, și dacă are probleme.
 

UNNE

hall of fame
Joined
Apr 3, 2011
Messages
3,097
Reaction score
1,178
In mod normal, trebuie sa iti dispara problema Event 41 Kernel-Power dupa ce urmezi sfatul lui Shuya, totodata, incearca sa actualizezi toate driverele.
Daca nu functioneaza, iti recomand, sa instalezi o varianta de linux, fie prin intermediul VirtualBox ca sa ai si windows si linux pe pc si la butare alegi linux, fie il pui ca main si stergi partitia de windows.
 
Joined
May 11, 2021
Messages
41
Reaction score
6
Location
Madrid
Va multumesc pentru raspunsuri. Tot ce mi ati spus mai sus am folosit. Problema a fost in:
- Nu ajungea suficienta energie la placa de baza etc (alimentarea avea foarte putini W in relatie cu piesele pe care le am)
- RAM insuficient pentru procesorul pe care il am
- Placa Video foarte slaba

Am schimbat Ramii , alimentarea si placa video. De moment am rezolvat cu Black screen.
 
Solution
Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top