O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

ARHIVA BSOD

Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Salut,

De cateva zile primesc frecvent aceste BSOD:

  • page_fault_in_nonpaged_area
  • irql_not_less_or_equal

Am cautat pe internet si tot ce gasesc se leaga de eventuale probleme de hardware sau pagefile. Nu am adaugat componente hardware noi. Am testat memoria ram si ssd, si totul e in parametri, test chkdsk la fel ok. Am efectuat si o reinstalare fresh a sistemului de operare, windows 10, cu licenta originala. Ce am sesizatve ca primesc cel mai frecvent bsod cand sunt pe chrome. Aseara am jucat cam 4 ore csgo, fara sa crape. Folosesc un laptop Lenovo Y520. Nu inteleg ce are, de aceea apelez la voi.
 

bGd

hall of fame
Joined
Dec 28, 2008
Messages
3,080
Reaction score
87
Location
Bucuresti
Re: BSOD

Salut,

De obicei, problema apare din cauza memoriei, vechea si eterna problema: 0x00000050

Principalele cauze pot fi o instalare gresita a memoriei, fisiere NTFS, dll`uri si tot asa.

Ce iti recomand este sa dezactivezi anti-virusul si cel al windowsului care este windows defender. Ai verificat daca windows-ul este la zi? Stiu ca dupa reinstalare, el vine fara update-uri. In concluzie ai nevoie de update. Da-i un check manual si vezi daca esti la zi.

Daca nu, poti incerca si asta:
Start->run->msconfig enter
Services tab
Hide all MS services>disable all.
Apply-> ok
Restart

Si vezi cum se comporta.
 
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Re: BSOD

Multumesc de raspuns. Bsod aveam si inainte de reinstall windows, si aveam drivere la zi. Am verificat cu memtest memoria ram, si e ok, ssdul nu scoate sunete ciudate, placa video e ok. Am dat si full update la windows si la fel. Daca las laptop in pace nu primesc bsod. Daca dau sa intri pe microsoft edge sau chrome, crapa.
 
Last edited:

bGd

hall of fame
Joined
Dec 28, 2008
Messages
3,080
Reaction score
87
Location
Bucuresti
Re: BSOD

Ai dezactivat anti-virusul? De fapt pe amble.

Incearca te rog ce ti-am scris mai sus.
 

Becky

hall of fame
Joined
Jul 27, 2016
Messages
2,411
Reaction score
274
Location
Bucuresti
Re: BSOD

Asta e. O sa revin cu un update, daca mi se permite si va fi lasat topicul deschis. Poate cineva va avea aceleasi probleme. Multumesc.

Sigur, lasam topicul deschis pana la finalul saptamanii si asteptam vestile tale (bune, speram). Bafta!
 
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Re: BSOD

Multumesc.

La prima strigare, dupa verificari in service, s-ar parea ca de vina este bios-ul. Ssd, memorie, cpu, gpu si placa de baza sunt ok. Se incearca un downgrade la bios. Deocamdata atat. Traiasca telefonul mobil :))
 
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Re: BSOD

Am revenit,

Se pare ca sunt un caz unic, nemaintalnit :))
Nu s-a reusit de niciun fel sa se depisteze problema reala, ce cauzeaza bsod-ul repetat. S-a incercat cu upgrade si downgrade de bios, si nimic. S-a pus windows de toate natiile si la fel, nimic. Daaaar, surpriza. Din greseala, s-a instalat un windows pe 32 bits, si totul e functional. Reactia tuturor, si a mea: wtf?! in plus, vede doar 1.95 ram, nu app 3 cum era normal pe 32 bits. Pur si simplu nu inteleg, ma depaseste.
 
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Re: BSOD

8 gb. Sistemul e un Lenovo y520 cu I7 7700 hq, video nvidia gtx 1050 de 4 gb, ssd 480 gb.

LE: am instalat ubuntu 16.10 x86, si imi vede toti cei 8 gb ram, mai exact 7.8 (pe acolo).

Cateva informatii, ca o reimprospatare, care poate ajuta la elucidarea misterului:


  • dupa instalarea windows x86, laptopul functioneaza, cum am precizat si mai sus.
  • dupa instalare, un mic update pe placa video Intel
  • dupa update, bsod cu memory_management
  • safe mode, disable placa video intel din device manager
  • restart, nici-o problema dupa 2 zile, sistemul nu mai crapa
  • dupa cautari pe net asupra primului bsod care a cauzat toate probleme astea, informatiile ar indica, ca ar fi vorba de un update busit pe intel. Am gasit si un articol pe debian, unde s-au reclamat foarte multe probleme la procesoarele skylake si kaby lake, cu ultimele update-uri.
E surprinzator,ca desi sistemul a crapat urat, la instalare de windows x86, functioneaza, la x64 crapa tot. La ubuntu la fel, pe x86 e ok, dar nu am incercat pe 64. Nu risc.
Apropo, stiu ca exista un patch pe internet, numi PAEpatchv2, pentru a folosi mai mult de 4 gb ram.
 
Last edited:
Joined
Dec 22, 2009
Messages
1,057
Reaction score
242
Age
35
Location
HELL
Website
www.youtube.com
Re: BSOD

updait

LE: incerc saptamana aceasta sa trimit laptopul in garantie, desi a fost desfacut de cateva ori pentru upgrade stocare, ssd in loc de hdd. E dubioasa treaba cu problema laptopului, unica as spune. Orice instalez pe 64 bit, windows sau linux, crapa instant, in sensul ca nici nu pot instala. Cand trec pe 32 bit, totul merge struna.
 
Last edited:
Status
Subiectul a fost blocat si nu sunt permise comentarii ulterioare.
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top