O poveste fara sfarsit. LaLeagane - It's all about gaming!

2006 and still counting.

CURIOSITY Android 12. Mai bun decat iOS?

dbqHfdm.jpg


In urma cu putin timp am facut cunostinta (de la distanta) cu noul sistem de operare Android 12, in cadrul conferintei Google I/O 2021. Inca nu am pus mana pe un smartphone echipat cu el, dar asteptam cu interes toamna anului 2021 si lansarea lui Google Pixel 6. Pana atunci, avem ce sa analizam si sa discutam despre noutatile prezentate de Google.

La prima vedere, Android 12 vine cu un refresh vizibil. Poate cel mai important din ultimii cativa ani. Include o interfata adaptabila la culoarea wallpaper-ului, un mod nou de afisare a notificarilor si functii avansate pentru privacy. Navigarea prin setari va deveni mai usoara, dar in acelasi timp se pare ca va oferi si mai multe optiuni pentru customizare in functie de preferintele personale.

Protectia datelor

La capitolul intimitate, in noul sistem de operare va fi disponibil si un Privacy dashboard, care va oferi acces la toate aplicatiile si senzorii care folosesc date precum locatie, contacte, fisiere media, camera, sau microfon. Din pacate nu am auzit nimic pana acum despre Ad tracking, adica partea la care se pricepe cel mai bine iOS in momentul de fata. Probabil nici nu auzim multe in curand, avand in vedere ca lui Google ii cam plac reclamele. 🙂

Tot la iOS am vazut prima data bulina care te anunta ca o aplicatie foloseste camera sau microfonul telefonului. A venit si randul lui Google sa o implementeze, insa cu ceva in plus. Se pare ca in Android 12 vom avea la indemana si un buton in meniul Quick Settings, care blocheaza sau permite accesul aplicatiilor pentru a inregistra sunet sau video.

O7TIKssSZzbP6c3SMiQWsgR5o3fZGLhAUk2FaGXkFMrqWsBET5jYOsNKQALnjWsSGc24Mqi_pnx7vgyYZM-5EAJ1Nu2qf8HZ1KG4kWrfw_vDOEUDgVWTpuWBoOVaq5dNgYlbEm96

Personalizare

Google a fost intotdeauna cu un pas in fata cand a venit vorba despre customizarea interfetei, desi nu oferea neaparat o experienta simpla si user friendly. Parea ca iOS castiga teren incet dar sigur atunci cand s-au lansat widget-urile, insa Android 12 vine acum cu o propunere si mai interesanta. Ce-ar fi sa ai cate optiuni vrei tu, sa le accesezi usor si in acelasi timp primesti o interfata mai aerisita?

Daca luam in calcul ritmul Apple, propunerea Google pare mult mai interesanta acum decat orice ar putea sa ofere un eventual iOS 15 in 2021 (la capitolul interfata si afisare). Cel mai probabil nu-si va detrona rivalul la capitolul ‘user friendliness’ si nu ne astepam neaparat sa vedem aceeasi simplitate ca in cazul Apple, insa sursa de inspiratie se vede, iar Google pare sa fie pe calea cea buna. 😉

Versiunea Beta va fi disponibila pe modele ASUS, Oneplus, Oppo, Realme, Xiaomi sau ZTE. Vezi aici toti partenerii.


blog.pcgarage.ro
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Back
Top